menu Menu
O propunere modestă
By Mihnea Posted in blog on October 18, 2017 One Comment 1 min read
Când au dispărut filmele foto Previous Secunda bucureșteană Next

„Cum adică, executați sociologii?”

„Exact așa. Dacă diferența dintre exit-poll și rezultatul alegerilor e mai mare de 5%, îi omorâm. Bineînțeles, într-un mod decent, cred că torturile și partea nasoală sunt abia la diferențe de 10%. La mai puțin de 4,5% fac doar pușcărie câțiva ani.”

„Dar este antidemocratic, groaznic, împotriva tuturor perceptelor de umanitate…”

„Da, dar știi cum merge democrația de atunci? Șnur. Până și alegerile sunt mai mult o formalitate, știm dinaintea lor cam cine câștigă și asta e, treaba-i treaba. La închiderea urnelor știm cine câștigă. Se așteaptă rezultatul oficial, iar dacă e vreo diferență mare, peste 2%, ei ajung la Pay per View.”

„Mi se pare aberant.”

„Eeh, sunt plătiți regește și își fac treaba mult mai bine. Plus că nici politicienii nu mai fac promisiuni aberante.”

„Păi și lor ce le faceți?”

„A, nimic, dacă nu fac ce promit în campanie, în maximum două mandate, îi facem sociologi.”